Великобританія
Описание
Великобританія +380445370101
Великобританія має у своєму розпорядженні розвиненою індустрією туризму. У ньому зайнято 2,1 млн. чол. У цій сфері працює 8% підприємств. У 2001 р. Великобританію відвідали 22,8 млн. іноземців. Її частка у світовому туризмі становить 3,4%. За цим показником вона знаходиться на 7-му місці у світі. Найбільше відвідувачів зі США, Франції, Німеччини, Ірландської Республіки, Нідерландів.
Великобританія – батьківщина сучасного туризму, як форми проведення культурного дозвілля. Ще 1840 р. проповідник Кук з англійського містечка Мельбурн заснував першу у світі туристичну фірму. Через рік фірма організувала для п'ятисот членів Товариства непитущих поїздку передмістями Лондона, а в 1844–1846 гг. - Екскурсії по різних частинах Англії та Шотландії.
Наприкінці ХІХ ст. туристичні подорожі своєю країною та за кордоном набули у Великобританії масового характеру та вийшли за межі Європи. У 1860–70-ті роки проводилися туристські поїздки до США, а 1878 р. на Всесвітню виставку до Парижа з Великобританії прибуло 75 тис. людина.
Широкому розвитку міжнародного туризму Англії є пояснення. По-перше, вищий на той час економічний рівень порівняно з іншими країнами і, відповідно, вищий за рівень життя населення; по-друге, швидка урбанізація; по-третє, запровадження загального початкового та розвитку середньої та вищої освіти; по-четверте, передове трудове законодавство, що встановило для всіх найманих працівників щорічну оплачувану відпустку та обмежив робочий час. Мав значення і гарний розвиток на той час залізничного та морського транспорту, а також близькість до континентальної Європи, зручний зв'язок з нею через протоку Ла-Манш.
До Другої світової війни внутрішній туризм в Англії значно перевищував міжнародний за кількістю людей, що беруть участь у ньому. На початку 30-х років ХІХ ст. третина всіх жителів країни проводили свою відпустку поза постійним місцем проживання в межах Великобританії, а в закордонні країни щорічно виїжджало менше одного мільйона осіб.
У Великобританії різноманітні ландшафти, і в кожній частині країни є гірські або горбисті райони. Величезна кількість річок та озер. У населення у приватній власності налічується понад 400 тис. морських та понад 100 тис. річкових прогулянкових суден.
Також Англія займає одне з перших місць у світі за густотою мережі автомобільних доріг – 1580 км на 1000 км2 території (для порівняння, в європейській частині Росії – 400 км на 1000 км2) та поступається лише Німеччині за густотою мережі залізниць – 70 км на 1000 км2 території. Парк легкових автомобілів у країні перевищує 30 млн (400 на 1000 мешканців та близько 1,3 у середньому на сім'ю).
Англія - високоурбанізована країна: у містах мешкає 87% населення, у тому числі половина у великих (у Лондоні – близько 8 млн. жителів).
За даними соціологічних досліджень, три чверті економічно активного населення Великобританії проводить свою відпустку поза постійним місцем проживання, причому більша частина – в межах країни (близько 25 млн.). З найбільш урбанізованих центральних районів основний потік туристів вирушає до морського узбережжя Південно-Східної Англії, в райони курортів Брайтона, Уертинга, Сіфорда, Маргіта та ін. у різних частинах країни.
Понад 10% території Англії займають національні парки і звані ландшафтні території, є у всіх частинах країни. Найбільші за розмірами національні парки розташовані у Шотландії (Нортумберленд, Нордворкмурс, Ворюдір Далес), Уельсі (Ексмур, Дартмур) та Північній Англії (Дервент). Щорічно їх відвідують понад 15 млн. осіб, особливо у вихідні та святкові дні.