Македонія
Описание
Македонія +380445370101
Республіка Македонія – держава на південному сході Європи, на Балканському півострові. На півночі межує з Косово та Сербією, на заході – з Албанією, на півдні – з Грецією, на сході – з Болгарією.
Македонія знаходиться в долині річки Вардар, і таки більшу частину цієї країни займають гори (Скопська-Црна-Гора, Пінд і Пірін). Найвища вершина Македонії – гора Кораб, висота якої сягає 2764 м. Загалом у цій країні є 16 гір, висотою понад 2 000 метрів.
Найбільші озера в Македонії – Охридське, Преспа та Дойранське.
Природа та клімат
Македонія – гірська країна. Розташована в межах двох великих гірських систем: на крайньому заході вищих гір Пінд, що є продовженням Динарського нагір'я, і нижчих Родоп – у центрі та сході. Ці гірські системи розділені долиною р. Вардар. Найбільш високі гірські хребти утворюють природні кордони країни: на кордоні з Сербією – Шар-Планіна з горою Титов-Врх (2748 м), Црна-Гора, Доганиця, на кордоні з Болгарією – Осоговська-Планіна та Малешевська-Планіна, на кордоні з Грецією – Біласиця, Козьяк, Кожуф, на кордоні з Албанією – Корабі з вершиною Кораб заввишки 2754 м (найвищою точкою країни) та Ябланиця. Центральна частина Македонії є мозаїкою нижчих гір і міжгірських улоговин.
Клімат Македонії перехідний від помірного до субтропічного. Він характеризується теплим літом, помірно прохолодною зимою, рівномірним розподілом опадів протягом року. Середня річна температура 11-12 ° C, середня температура липня 21-23 ° C, січня - прибл. 0 ° C. Середня річна кількість опадів 500-700 мм, причому на півдні їх випадає більше.
Річки – гірські, несудноплавні, але мають значний гідроенергетичний потенціал. Деякі річки влітку пересихають. Найбільша річка Македонії Вардар перетинає всю країну із півночі на південний схід. Її основні притоки – Црна, Брегалниця, Пчіня. Майже всі річки належать до басейну Егейського моря. Виняток становить р. Дрін, що з Охридського озера і впадає в Адріатичне море. На південному заході на кордоні з Албанією розташовані великі озера Охридське та Преспа, що частково належать Македонії, на південному сході, на кордоні з Грецією – Дойранське озеро.
Ґрунти бурі та світло-бурі гірничо-лісові, часто щебеневі. Ліси займають прибл. 49% площ країни. Домінують різні типи широколистяних і змішаних лісів, що змінюють один інший у міру підвищення місцевості, – від дубово-грабових з домішкою клена, липи, сосни в нижніх гірських поясах до букових та буково-ялицевих з домішкою сосни та ялини понад 800–1000 м. Гірські схили на заході Македонії часто вкриті чагарниковою рослинністю. Понад 2000 м над у.м. поширені субальпійські луки. На крайньому південному сході на коричневих ґрунтах поширена вічнозелена субтропічна рослинність.
Тваринний світ небагатий. З великих ссавців зустрічаються бурий ведмідь, рись, кабан, козуля, сарна, лисиця, вовк. Численні зайці та інші гризуни, змії, ящірки. Багата орнітофауна. Найбільші її представники – орли, шуліки, куріпки, баклани (на Охридському озері), білоголовий орлан (в околицях Тіквешського озера). В Охридському озері водяться десятки видів риб, у тому числі 13 видів коропових (один з них ендемічний), європейський вугор, лососеві, у тому числі ендемічний охридський лосось та форель.
Македонія має в своєму розпорядженні незначні запаси рудних і нерудних корисних копалин: залізної, свинцево-цинкової, нікелевої, мідної та марганцевої руди, хромітів, магнезиту, сурми, миш'яку, сірки, золота. Крім того, є поклади бурого вугілля, трапляються польові шпати, доломіт, гіпс.
У Македонії приділяється увага охороні навколишнього середовища. На її території створено великі національні парки – Маврове, Галчиця, Пелістер.
Кухня
Національна кухня Македонії – змішання традицій приготування таких країн, як Туреччина, Болгарія, Сербія і т.д. Основа кухні – м'ясо, овочі, зелень, сир та спеції. Національні страви македонської кухні: пироги «бурек» та «тавче гравче», «охридська» квасоля, ковбаски «чевапчичі», страва з картоплі «мусака», салат «айвар» та інші. З напоїв популярний «холландсе коффіє» (кава), різні чаї, трав'яні настої, соки, горілка «ракія», місцеві вина та пиво.