Куба
Описание
Географія. Республіка Куба - знаменитий "острів свободи", розташований у Карибському басейні. Це найбільший острів Антильського архіпелагу, що простягся на 1250 км із заходу Схід. Сусідами республіки є США на півночі, Гаїті з Ямайкою на півдні та Мексика на сході. Крім цього, до складу Куби входить близько 1600 невеликих островів і коралових рифів. Рельєф країни в основному рівнинний – гори займають меншу частину, а берегова лінія чергується мангровими чагарниками та багатокілометровими піщаними пляжами.
Столиця. Сантьяго із населенням близько 2,5 млн. осіб.
Клімат. Тропічний, пасатний. Має два чітко виражені періоди: вологий, з травня по жовтень, і сухий, з листопада по квітень. Середня температура найхолоднішого місяця (січня) – 22 °C, а найспекотнішого (серпня) – 28 °C. І температура води не опускається нижче 22 °C, тому купальний сезон тут триває майже цілий рік.
Свята та неробочі дні:
1 січня – День визволення (1959 р.);
1 травня – Міжнародний день трудящих;
26 липня – День національного повстання (1953 р.);
10 жовтня – День початку боротьби за незалежність Куби від Іспанії (1868 р.);
25 грудня – Різдво (святкування відновлено з 1997 р.).
Населення. На Кубі проживає близько 11 млн осіб. Етнічно кубинці є досить складним коктейлем з нащадків іспанських переселенців, індіанців та африканських рабів, яких привозили сюди протягом кількох століть для робіт на плантаціях. Також тут є досить численна китайська діаспора.
Мова. Офіційною мовою Куби є іспанська. Крім нього в побуті – англійська, французька та російська мови.
Релігія Основна частина населення, що притаманно багатьох іспаномовних країн, сповідує католицизм. З переселенням сюди чорношкірих рабів, набули поширення різні африканські язичницькі вірування, які, змішуючись із християнськими догмами, утворили так званий культ «сантерії». У провінціях також популярний протестантизм, послідовники якого становлять близько 5%.
Традиції. Кубинці дуже життєрадісний народ, будь-які негаразди вони переживають із посмішкою та жартами. Тому недарма, що найпопулярнішою розвагою на Кубі стали карнавали. Саме в карнавалах упродовж багатьох століть кубинці повністю розкривалися, демонструючи позитивні риси свого менталітету, забуваючи про всі заборони та забобони, даючи волю поривам своєї безмежної душі. Карнавали проходять у всіх великих містах, тривають близько тижня і є барвистим ходом під ритмічну народну і сучасну музику.
Найдавнішим і найпопулярнішим вважається карнавал у Сантьяго де Куба. Він веде свою історію з колоніальних часів, коли щороку влаштовувалися маскаради та дні Королів. Це були переважно релігійні свята і проводилися на честь святих.
Наразі карнавал відзначається з 24 по 26 липня щороку. Прикрашеними вулицями їдуть спеціальні майданчики на колесах, на яких співають, танцюють та потроюють костюмовані вистави, а тротуари наповнюють веселі натовпи людей.
Крім карнавалів, Куба багата на революційні свята, адже її історія – це яскравий приклад відважної визвольної боротьби. 1-2 січня святкується День Перемоги кубинської революції, 26 липня – День Національного повстання, а 10 жовтня – Річниця початку війн за незалежність від іспанського панування.
Варто сказати про природну музичність кубинців. Їхнє африканське коріння зіграло важливу роль у появі шанованої сьогодні у всьому світі кубинської музики. Раби привезли із собою національну музику та ритуальні танці. З часом все це змішалося з іспанськими піснями і почало поширюватися за межі країни. Так, в Америці у 20-х роках ХХ ст. стає дуже популярною румба. На сьогодні найпоширенішою кубинською мелодією вважається son, з якої вийшли такі відомі музичні стилі як мамбо, болеро, сальса та ча-ча-ча.
Валюта. Кубинський песо, що дорівнює 100 сентаво. Місцева валюта має дві категорії - неконвертований песо, який має тільки внутрішнє користування, та конвертований песо, що використовується для розрахунків з іноземними туристами.
Обмін валюти. Банки працюють з понеділка по п'ятницю з 8.30 до 12.00 та з 13.30 до 15.00, у суботу – з 8.30 до 10.30. Окрім банків обміняти валюту можна у більшості готелів. Місцева особливість: не приймаються до оплати кредитні картки, видані банками США.
Митні правила. Дозволено безмитне ввезення до 200 шт. сигарет або до 250 г тютюну, парфумерії, медикаментів та предметів домашнього вжитку – у межах особистих потреб. Ввезення та вивезення іноземної валюти не обмежене. Заборонено ввезення автомашин, мотоциклів та запасних частин до них, порнографії, наркотичних та вибухових речовин, ліків без вказівки марки заводу-виробника, зброї та деяких продуктів харчування. Заборонено вивіз співочих та екзотичних птахів, кори та деревини цінних порід, шкіри та пір'я екзотичних тварин та птахів, дорогоцінних металів, морських раковин, предметів старовини та культурних цінностей, а також книг та документів, що мають історичну цінність або друк бібліотек чи інших організацій. Дозволено безмитне вивезення сигар у кількості не більше 23 штук на особу. У разі вивезення більшої кількості сигар необхідно пред'явити на митниці чек-квитанцію з магазину. При цьому сигари повинні бути в оригінальній упаковці з усіма офіційними печатками, у тому числі з голографічною печаткою нового зразка. При купівлі виробів тривалого користування, коштовностей або товарів з крокодилячої шкіри необхідно вимагати у продавця ліцензію на вивіз, за відсутності якої цей товар буде вилучений при проходженні митного контролю. Ці ліцензії видаються, як правило, тільки в магазинах, тому на ринках (де вироби зі шкіри крокодила коштують у 3-5 разів дешевше, але ліцензії на вивезення не видаються) такі товари купувати не слід.
Транспорт. Дорожній рух – правосторонній. Дороги не в кращому стані, і пункти технічного обслуговування зустрічаються рідко. Міжміські автобуси також бажають кращого, тому рекомендується пересуватися за допомогою «доларових» мікроавтобусів. Таксі бувають туристичні та приватні. Перші комфортабельніші, обладнані кондиціонерами, і відповідно мають більш високі розцінки. Туристичне таксі можна замовити із будь-якого готелю.
Зв'язок. Стільниковий зв'язок та інтернет на Кубі розвинена слабо. Хоча доступ до Інтернету є в багатьох готелях, у зв'язку з жорстким контролем, для іноземних громадян він надається через досить дорогий телефонний сервіс. Міжнародний дзвінок можна здійснити тільки з переговорних пунктів.
Чайові. Чайові зазвичай становлять до 10% вартості послуги. Носії та покоївки в готелі - до 1 USD. .