Кіпр
Описание
Кіпр - третій за величиною острів Середземного моря після Сардинії та Сицилії. Ті, що побували тут, кажуть, що якщо й залишився на землі рай, то це, звичайно ж, Кіпр. Піщані пляжі, блакитне море змінюються величними гірськими масивами, вкритими незайманими лісами, цитрусові сади та бананові плантації змінюють оливкові гаї та виноградники. Не випадково, саме на цей острів вийшла з морської піни богиня кохання та краси Афродіта. 9000-річна історія острова драматична і багата на події. На Кіпрі збереглися залишки поселень кам'яного віку, грецькі гімназії та храми, римські вілли та театри, візантійські храми та монастирі... з безцінними мозаїками, замки хрестоносців та венеціанські фортеці, готичні собори та турецькі мечеті. Ви зможете зануритися в яскраве і галасливе життя міст або перейнятися місцевим колоритом тихих сіл, помилуватися народними танцями, релігійними фестивалями та святами, багато з яких відбуваються в неповторній обстановці стародавніх театрів і замків. Клімат На Кіпрі понад триста сонячних днів на рік, і клімат острова вважається найбільш сприятливим для здоров'я, тому невипадково на Кіпрі багато довгожителів. Весна на Кіпр приходить уже у лютому. Гірські схили покриваються килимом трав та квітів. У долинах зеленіють поля, оживають виноградники та сади. Повітря насичується пахощами лимонних дерев та жасмину. Річки бурхливими потоками вириваються з гірських ущелин і виходять із берегів. Спекотне сухе літо починається в середині травня і триває до жовтня. Влітку на Кіпрі стовпчик термометра в тіні нерідко піднімається до +40 ° C, але через невисоку вологість спека легко переноситься.
У горах Троодос температура завжди нижча, ніж на рівнині. Після Троодоса найбільш прохолодною частиною острова вважається район Пафосу. Перші дощі, яких на Кіпрі чекають із великим нетерпінням, сповіщають про настання осені. Схили гір покриває пишне зелене вбрання, розквітають цикламени, гіацинти, гвоздики, жовтці. Сніг на Кіпрі випадає лише в горах Троодоса і тримається з грудня до квітня, його цілком достатньо для катання на лижах. У цей же час року на узбережжі, облямованому тінистими пальмами та евкаліптами, стоїть суха сонячна погода – кіпрське «бабине літо». Багато гостей Кіпру купаються в морі в цю пору року, хоча температура води не перевищує +18°C. Мова Офіційними мовами є грецька та турецька. Поширена англійська мова, у сфері обслуговування також розмовляють французькою та німецькою. Віросповідання Більшість населення - православні християни, у невеликій кількості проживають мусульмани та представники інших конфесій. Кіпрська православна церква відіграє у житті суспільства. Час відповідає київському Грошова одиниця та чайові Грошова одиниця – кіпрський фунт (1 фунт – 100 центів). Приймаються усі провідні міжнародні кредитні картки. Прийнято давати "чайові" в ресторанах, таксі, в готелі службовцям "рум-сервіс" у розмірі до 10% від суми, що оплачується. Таксисту, наприклад, буде достатньо півфунту. Покоївка, що прибирає номер, 2 - 3 кіпрських фунти за тиждень. Митних правил Обмежень на ввезення та вивезення валюти немає. Готівкова іноземна валюта, що ввозиться, у сумі понад 1000 доларів (або їх еквівалента) підлягає декларуванню на митниці. Дозволено безмитне ввезення сигарет - до 200 штук або 50 сигар або 250 гр. тютюну, міцних спиртних напоїв – до 1 л, вина – до 0,75 л., парфумів – 150 гр., одеколону – 300 гр., сувенірів – на суму до 50 кіпрських фунтів. Заборонені для ввезення фрукти та живі квіти, також будь-яка зброя (включаючи газову), наркотики та небезпечні хімічні речовини. Забороняється підйом археологічних цінностей із дна моря або вивезення таких із території Кіпру без попереднього дозволу директора Департаменту у справах старожитностей. Покупки та сувеніри На Кіпрі роблять, мабуть, найдавніше вино у світі - "Коммандарія" ("Commandaria"), яке було відоме ще в XII столітті і дуже сподобалося тоді Річарду Левине Серце. "Коммандарія" - солодке досить міцне, густе десертне вино, схоже на смак з мадерою. Пляшка "Командарії" - найкращий сувенір із Кіпру. Чудовим сувеніром вважаються лефкарійські мережива, ще в "Іліаді" Гомера згадується про покривал, зітканий на Кіпрі і подарований царю Агамемнону. Також Кіпр славиться "судзуко" - кіпрські ласощі з виноградної патоки та мигдальних горіхів, "халлумі" - різновид сиру, що виготовляється тільки тут, традиційними гончарними виробами - глечики, вази, свічники.
Транспорт На Кіпрі немає залізниць; через малі розміри острова відсутнє також внутрішнє авіасполучення, тому єдиним засобом пересування є автомобільний транспорт - автобуси, маршрутні таксі та звичайні таксі. Однак найкращий спосіб дізнатися Кіпр – це прокат автомобіля. На Кіпрі лівосторонній рух. Всі машини, що орендуються, мають спеціальні червоні номери. Міжміські автобуси ходять досить рідко, зазвичай два рейси на день: один - вранці, другий - увечері. У неділю рейсів немає. Маршрутні таксі курсують між містами з інтервалом приблизно 30 хвилин. Маршрутні таксі не ходять до аеропортів, у таких випадках Вам доведеться вдатися до послуг звичайного таксі. Звичайне таксі, на відміну від маршрутного, відправиться в будь-яку названу Вами точку острова, окрім турецького Північного Кіпру. У таксі існує два тарифи - денний та нічний. Лічильник таксист включає лише коли ви опинитеся в салоні машини. Плату з Вас візьмуть строго за лічильником, але у вашій владі залишити таксисту чайові – п'ятдесят центів буде цілком достатньо. Якщо Ви наймаєте таксі, щоб оглянути пам'ятки міста, скажіть водієві, що саме хочете подивитися, і одразу домовтеся про розмір оплати, щоб уникнути непорозумінь. Пам'ятка туристу Кіпріоти люблять свята та урочистості, які відзначають з особливою урочистістю. Окрім основних протягом року відзначають близько 40 народних свят. Наприклад, свято фіг у селі Закакі поблизу Лімассола, ярмарок квітів у Пафосі, карнавал на масляну, з пишними костюмованими ходами, парадами та балами, Свято вина (вересень), що включає дегустацію кіпрських вин, концерти та театральні вистави, конкурси співаків та танцюристів. Фестиваль давньогрецької драми (липень-серпень), вистави даються в стародавньому амфітіатрі Куріона, а також у пафоському Одеоні, у Форті Ларнакі та на Монастирській площі в Айа-Напі. Катаклізмос - свято випадає на Трійцю і пов'язане з пам'яттю про всесвітній потоп і порятунок Ноя. У прибережних містах, зокрема в Ларнаку, цього дня проходять морські паради та великий ярмарок. На Кіпрі, як і в Європі, у магазинах не прийнято торгуватись. Можете спробувати торгуватись на ринку. Втім, у сезон фрукти та овочі продаються дуже дешево, а біля дороги часом буквально за безцінь. Ціни на фрукти, соки, воду, що продаються в магазинах-супермаркетах при готелях, можуть відрізнятися в півтора рази в залежності від категорії готелю. У міських магазинах усі товари значно дешевші.